Lekarz

Medycyna naturalna wsparciem dla medycyny tradycyjnej czy niebezpiecznym trendem?

Obserwując z uwagą toczącą się dyskusję publiczną na temat zdrowia i generalnie pojętej medycyny można dostrzec coraz bardziej słyszalny głos zwolenników medycyny naturalnej. Czym dokładnie ona jest i jaka jest jej skuteczność?

Pod tym hasłem można wypunktować takie rzeczy, jak leczenie alternatywne, ziołolecznictwo, apiterapia, aromaterapia, bioenergoterapia i wiele innych. Celem medycyny naturalnej jest zapobieganie schorzeniom, wspieranie ogólnej odporności czy poprawy samopoczucia. Opiera się ona o dość niekonwencjonalne metody w stosunku do zwykłej medycyny, których najważniejszym przesłaniem jest "nie szkodzić".

Na samym początku warto wspomnieć, że chęć skorzystania ze wszelkich metod powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem prowadzącym. Specjalista przede wszystkim doradzi co do skuteczności ewentualnego leczenia i możliwych powikłań. Czy medycyna naturalna pomaga? To zależy. Oczywiście odpowiednio stosowana jest w stanie pomóc na przykład poprzez poprawę samopoczucia psychicznego, co również jest niezwykle istotne w procesie leczenia. Do tego dochodzi zaopatrzenie organizmu w niezbędne witaminy i minerały, dlatego rzeczywiście medycyna naturalna potrafi być użyteczna.

image

Niestety bywa ona postrzegana jako zupełna alternatywa dla medycyny tradycyjnej, która jest całkowicie odrzucana przez niektóre osoby. Należy mieć świadomość, że medycyna naturalna nigdy nie zastąpi porady dyplomowanego lekarza i nie ma możliwości za jej pomocą wyleczyć poważnych chorób, takich jak choroby serca, choroby o podłożu neurologicznym i wielu innych. Może ona wspomagać proces leczenia, jednakże nie ma możliwości, aby skutecznie zastąpiła wiele Dobry Lekarz lat dorobku naukowego, który z powodzeniem stosowany jest w normalnej medycynie.